Kartonpiyer İşleri

Kartonpiyer İşleri 2017-10-12T10:57:13+00:00

Alçı, tebeşir ve tutkalın kâğıt parçaları ile karıştırılması ile elde edilen bir malzeme olan kartonpiyer genellikle dekorasyon amacıyla duvar, asma tavan araları ve tavan köşelerinde kullanılmaktadır. Ancak zamanla kartonpiyerlerin kullanıldığı yerler artmıştır. Kapı kemerleri ve göbekler de kartonpiyerler kullanılarak daha estetik ve dekoratif bir görünüme kavuşturulabilmektedir. Kartonpiyer kullanımında dekoratif amaçların yanı sıra ses ve yangın için yalıtım sağlama ve bozuk yüzeylerin düzgün bir görünüme kavuşturulması amaçları öne çıkmaktadır.

Kartonpiyerler içeriğinde bulunan malzemenin özelliğine göre alçı ve polistren olarak iki çeşittir. Alçı kartonpiyerlerin uygulanması ustalık gerektirmekte ve daha hassas dekoratif uygulamalar ortaya konabilmektedir. Polistren kartonpiyerlerde ise çok sayıda model arasından seçim yapmak mümkündür. Beyaz renkli modeller yaygın olmakla birlikte renkli kartonpiyerlerin kullanımı da yaygınlaşmaya başlamıştır.

Dekorasyonun düşük maliyetle gerçekleştirilmesinde payı fazla olan kartonpiyerler dayanıklı, hafif ve kullanışlı olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Temizlik ve bakımı hususunda herhangi bir zorluk bulunmamaktadır.

Kartonpiyer Ustası

Kartonpiyer Ustası İstanbul

Kartonpiyer Ustası İstanbul

Kartonpiyerler dayanıklı ve estetik olduğu için yaşam alanlarında sıklıkla kullanılan ürünlerdir. Ancak istenilen görüntünün elde edilmesinde iyi bir kartonpiyer ustası büyük önem taşımaktadır. Özellikle daha hoş dekoratif alanlar meydana getirmek amacıyla kullanılan alçı kartonpiyerlerin uygulanmasında iyi bir ustalığın rolü oldukça önemlidir. Kartonpiyer ustasının montajı titizlikle gerçekleştirmesi gereklidir. Alçı kartonpiyerler istenilen desenlerin elde edilmesine imkân vermektedir.

Malzemenin kalıplara dökülmesi ve istenilen desenin elde edilmesinde ustanın titiz davranması önemlidir. Ustanın karışımı dikkatli bir şekilde hazırlaması, kuruma süresine dikkat etmesi ve montajı da dikkatli bir şekilde yapması şarttır. Kartonpiyerin yapıştırılması ve sonrasında ek yerlerinde meydana gelen boşlukların harçla doldurularak düzeltilmesinde özenli hareket edilmelidir. Köşelerin montajının yapılmasında kartonpiyerin deseninin dikkate alınması görünüm açısından oldukça önemlidir. Ayrıca diğer kısımlara nazaran biraz daha zor olan köşe montajında dikkatli hareket edilmelidir.

Kartonpiyerlerin malzeme ve kalite açısından farklı çeşitleri bulunmaktadır. Önemli olan hangi malzemenin hangi alan için daha uygun olduğuna karar verilmesidir. Uzun ömürlü bir kullanım için oldukça önemli olan bu hususta ustalar gerekli bilgilendirmeyi yapmalıdır.

Kartonpiyer İşleri

Kartonpiyer İşleri İstanbul

Kartonpiyer İşleri İstanbul

Suyla karıştırılarak hamur haline getirilen kâğıt tutkal eklendikten sonra istenilen deseni elde etmek üzere kalıba dökülmektedir. Bir süre kalıpta kuruması sağlanan malzeme daha sonra duvar veya tavana monte edilmektedir. Alçı kartonpiyerin yapıştırılmasında yapıştırma alçısı kullanılmaktadır. Montaj öncesinde kartonpiyerlerin arkası ile yapıştırma yapılacak olan sıcak ve kuru yüzeyler ıslatılmalıdır. Arkasına yapıştırma harcı sürülen kartonpiyerin uygulama alanına tamamen yapışmasını sağlayana kadar bastırılmalıdır. Birkaç dakika beklendikten sonra ek yerleri harçla doldurularak düzeltilmelidir. Kartonpiyer üzerinde oluşan çatlak ve pürüzler sistre ile ortadan kaldırılmalı ve daha estetik bir görünüm sağlanmalıdır.

Kartonpiyer işleri doğru yapıldığı takdirde malzemenin uzun süre herhangi bir probleme yol açmadan kullanılma olanağı bulunmaktadır. Arzu edildiği takdirde kartonpiyerlerin boyanması mümkündür. Kartonpiyer işlerinin titiz bir ustalıkla yapılması kadar doğru malzemenin seçimi de önem taşımaktadır. Stropiyer malzemeler alçı kartonpiyer kadar dayanıklı olmadığından çarpma riski daha az olan tavan ve kirişlerde uygulanması daha doğru olacaktır. Daha dayanıklı bir ürün olan alçı kartonpiyerler ise kapı ve duvar süslemeleri ile kemerler için rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kartonpiyer Fiyatları

Kartonpiyer Fiyatları İstanbul

Kartonpiyer Fiyatları İstanbul

Kartonpiyer fiyatları kullanılan malzemenin özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Alçı kartonpiyerler ile ince ustalık gerektiren estetik görünümler ortaya konabilmekle birlikte maliyeti yüksektir. Ayrıca çarpmalara karşı alçı kartonpiyerler daha fazla dayanıklılık göstermektedir ve nemi almaktadır. Polistren kartonpiyerler ise oldukça uygun fiyatlardan ve değişik modeller arasından seçilerek temin edilebilmektedir.

Doğru malzeme seçildiği, malzemenin hazırlanması ve uygulanmasında titiz bir ustalık yapıldığı takdirde kartonpiyerle yapılan uygulamalar mekânların estetik görünümüne katkı yapan oldukça uygun fiyatlı malzemeler olarak öne çıkmaktadır. Dolayısıyla bu işlemi yaptıracağınız firmanın ve ustanın seçimi oldukça önem taşımaktadır. istanbulboyacisi.com her türlü kartonpiyer işleriniz için hizmet vermektedir.

Hemen Arayın